Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Ludwin

2008-07-09 09:03:30
Ludwin
Folwark w Ludwinie od najdawniejszych czasów należał do klucza łęczyńskiego, był dzierżawiony przez drobną szlachtę. Jeszcze przed budową istniejących obecnie zabudowań zespół folwarczny funkcjonował po prawej stronie drogi Łęczna- Sosnowica. Budynki drewniane przetrwały do lat 80-tych XIXw., kiedy to działalność inwestycyjną rozpoczął Jan Bloch. Po jego śmierci w 1902r. folwark ponownie zaczyna podupadać. W 1911r.znacznie uszczuplony folwark kupuje Maksymilian Bieńkowski, który przebywa tutaj do 1918r. Od 1927r. właścicielem zostaje Jaczyński, a następnie w 1937r. Kwapiszewski i Rudzki. W 1938r. 20 hektarowe gospodarstwo wraz z dworem kupuje Józef Wilczek z Wilczopola, który przenosi się wraz z rodziną do dworu.. Już wówczas budynek jest częściowo wydzierżawiony na posterunek policji. Istniały jeszcze wtedy drewniane budynki folwarczne, po których obecnie nie ma śladu. Dom otoczony był szpalerem lipowym i świerkowym. Za dworem znajdował się półhektarowy sad.
Obecnie budynek jest nadal własnością prywatną. Dwór i spichlerz wzniesione przez Blocha przetrwały do dnia dzisiejszego jako przykład typowej zabudowy folwarcznej z II poł. XIXw.
Z obiektów zabytkowych zachował się budynek Urzędu Gminy – murowany, wzniesiony w 1884r., zniszczony pożarem w 1943r., odbudowany w 1946r. – obecnie w dobrym stanie technicznym.
Tablica pamiątkowa
• Tablica pamiątkowa na budynku szkoły podstawowej, o wymiarach 80x60cm, wykonana z mosiądzu z napisem o treści:
Zbiorcza Szkoła Gminna w Ludwinie
im. Zgrupowania Partyzanckiego "Jeszcze polska nie zginęła" 1976r.
• Fundator: Zygmunt Filipowicz z \\1 - wy, żołnierz Zgrupowania Partyzanckiego" Jeszcze Polska nie zginęła".
Od 1976r. W Szkole Podstawowej w Ludwinie odbywają się spotkania żołnierzy z tego oddziału.
'Ważne miejsca.
Dwór w Ludwinie.
Data budowy: 1890r.
Właściciel: J Gotlib Bloch
Obecnie: siedziba Urzędu Gminy w Ludwinie
Położenie: przy drodze Łęczna - Sosnowica
Folwark w Ludwinie.
Data budowy: 1888r.
• Właściciel: Jan Gotlib Bloch

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron internetowychtworzenie stron internetowych